Noore Ehte Fondi peastipendiumi 2018 pälvis Marita Lumi

News

18. oktoobri õhtul 2018 Ajaloomuuseumi vastrenoveeritud saalides toimunud auhinnatseremoonial pälvis Noore Ehte Fondi peastipendiumi ehtekunstnik Marita Lumi, eristipendiumi pälvis Julia Maria Künnap. Kohapeal avatud välknäitusega, mille koostas ja kujundas Urmas Lüüs, tähistas Eesti ehtekunsti noorte annete turgutamiseks loodud fond ka oma tegutsemise 10. aastat. 

Marita Lumi on oma loomingus ammutanud rohkelt inspiratsiooni loomariigist. Tema ehted on metsikud ja figuratiivsed. Loomad on modelleeritud laia pintsliga, tundesügavusega. Siin ei ole tegemist looduse imiteerimisega, vaid nonde olendite olemuse tabamisega. Õrnad metskitsed ja maokad reptiilid, kobrutavad krokodillid, kodused oravad, jänesed, tähnilised leopardid ja sätendavate silmadega imaginaarsed elukad.
Marita Lumi on oma oskusi täiendanud Prantsusmaal Strasbourgis, TTÜ Geoloogia Instituudis, resideerunud Portos Portugalis. Porto stepihundilikud rännakud ei jätnud noort kunstnikku laulma metroojaamade jalamitele. Ta tuli koju. Kaitses edukalt oma magistritöö „Kannelseelikud“, — rajas oma stuudio ja kaubamärgi.
Lumi kaelakee “Metskits” pälvis Eesti Kulla- ja Kellaliidu korraldatud “Eesti aasta ehe 2017” konkursi teise preemia ning ka kajastamise Briti Vogue’i 2018. aasta märtsikuu numbris.
Noore Ehte Fondi žürii liikmetele imponeeris ka Lumi söakus eksponeerida oma töid Eestimaa eri paigus. Näitus-turnee “Džungel”, mis sai alguse Tallinna lennujaamast, läbib paljusid Eesti väikelinnu ja praegu eksponeeritud Kuressaare galeriis, on nähtus omaette. 2018. aasta novembriks on istutatud ehetesse kokku 30 000 kivi. Näitus “Džungel” ei otsi tõde, kuid võiks peegeldada meie ühiskonda kui metsa ennast, kui looduse kvintessentsi. Lumi ei orienteeru ülemeremaade tippgaleriidele, vaid töötab selleks, et kodustel inimestel oleks hea. Peastipendiumi pälvinud Marita Lumi sai fondi poolt preemiaks 1000 eurot ja tööriistapoe Stokker kinkekaardi 500 euro väärtuses. 

Eristipendiumi “Keegi pole täiuslik” pälvinud Julia Maria Künnapi loomingus võlus Noore Ehte Fondi žüriid neis kajastuv pinge. Kivid, mida ta oma töödes kasutab, tunduvad tulevat sellise pinge alt, et nad muutuvad voolavaks ja lausa sulavad. Pinge ongi see, mis meid neis võlub. Julia loomingut võib vaadelda kui vastuolu, kahekshargnemist kivilõike ratsionaalsuse ja selle näiliselt pehme sensuaalse, teispoolsuse vahel. Tal õnnestub need ühte köita. Julia Maria Künnap loobus mõne päeva järel stipendiumist, sooviga annetada see kellelegi, kel seda rohkem vaja.
Seega, Noore Ehte Fondi žürii tegi otsuse anda teine stipendium Claudia Lepikule.
Eristipendiumiga kaasnes Stokkeri 500-eurone kinkekaart. Claudia Lepiku töödes hindas žürii omapära, iseseisvust, piirideta tegutsemist. 

Noore Ehte Fondi stipendiumi nominendid aastal 2018 olid ka ehtekunstnikud Keiu Koppel ja Sigrid Kuusk.

Eelnevatel aastatel on stipendiumi pälvinud ehtekunstnikud Ettel Poobus, Nils Hint, Urmas Lüüs, Sofia Hallik, Darja Popolitova, Maria Valdma, Kätrin Beljaev, Jens Clausen, Hanna-Maria Vanaküla ja Domestic Jewelry (Claudia Lepik, Ljubov Kedrina ja Kaia Ansip).

Sihtasutus Noor Ehe kuulutas hiljuti välja ka ehte-teemaliste kirjutiste konkursi, mille raames laekus kümnelt autorilt 13 tööd – silbimõõdus haikudest pikkade argumenteeritud ja rohkete viidetega esseedele.
Fondi otsusega premeeriti järgmiseid autoreid:
Erinn Michelle Cox tööga „Sorry, not sorry. A case for of the unapologetically personal narrative in contemporary jewelry“
Alexander Kamelhair tööga „An Art is a Bondage“
Marje Karu tööga „Nad liigutavad“
Kõik premeeritud said kingituseks 300 eurot ja ehtekunstiraamatu.

2008. aastal loodud fondi juhatusse kuuluvad Kadri Mälk (asutaja), Tanel Veenre, Piret Hirv, Kaido Ehasoo ning kaasaegse ehte korüfee Liesbeth den Besten (Holland).

Fotod Tiit Rammul